Láva, želvy a bohové

Jih ostrova Havaj se za poslední půlrok změnil k nepoznání. Okolí města Pahoa pohřbila v květnu mohutná lávová řeka z okolí kráteru aktivní sopky Kilauea.

Z našeho ubytování v orchidejovém zahradnictví jsme vyrazili směrem do postižené oblasti s nadějí, že uvidíme zdevastovanou zónu, ale všechny silnice jsou uzavřeny a mohou tam jen místní. Nakonec nám to přijde dobře, že postižené obyvatele v jejich neštěstí nejezdí fotit hordy senzacechtivých turistů. Takže jsme dojeli jen na pláž Kehena a obdivovali rozbouřené moře. Cestou jsme jeli kus po asfaltové silnici, ze které se kouřilo – a to ne proto, že by byla nová, ale půda pod ní stále vaří.

S respektem jsme pokračovali dál v cestě do Národního parku Havajské vulkány. Ten zrovna dneska znovu po půl roce otevírají. Změnil se taky k nepoznání – silná zemětřesení zničila většinu silnic a tras a původní dno kráteru Kilauea se propadlo o několik set metrů do nitra země. Vzhledem k tomu, že k příležitosti znovuotevření bylo vstupné do parku zdarma, tak tu bylo strašně moc lidí, hlavně místních, kteří se přišli na vlastní oči znovu přesvědčit, kdo že to na jejich ostrově skutečně vládne – bohyně Pele a její sopky.

Rozbouřené moře na pláži Kehena  Kráter sopky Kilauea v národním parku  Sošky bohů v Honaunau  Romantika při západu slunce

Prošli jsme několik chodníčků, ale popravdě po zkušenosti ze včerejšího treku na sopku Mauna Loa nám to tu připadalo jako slabší odvar pro turisty. Těšili jsme se havně na tekutou lávu, ale ta bohužel na ostrově od květnových událostí už není. Mamce by se určitě líbilo velké množství divokých orchidejí, co tu v parku rostou!

Jeli jsme potom dál po jižním pobřeží. Střídají se tu nádherné zelené kopce a mrtvá lávová pole. Zastavili jsme se na černé pláži Black sand beach, kde lze pozorovat mořské želvy, jak odpočívají na pláži. A nejen to – také to, jak se na pláž dostávají rozbouřenými vlnami oceánu. Kromě želv bylo hned za pláží parádní leknínové jezírko.

Z černé pláže jsme navečer vyrazili směr Kona a před západem slunce jsme ještě navštívili posvátné místo původních obyvatel u pláže Honaunau. Je zde expozice z dochovaných svědectví o kultuře a náboženství původních obyvatel ostrova. Přijeli sem údajně z Polynésie na ručně tesaných dvojlodích. Zdá se to jako neskutečná odvaha a taky nehorázná klika, že je moře zaneslo zrovna sem na jinak dokonale izolovanou Havaj. Honaunau bylo jejich posvátné duchovní místo. Viděli jsme tam kromě jiného vyřezávané sošky bohů. Zůstali jsme tam na západ slunce, který byl famózní. Navíc ty kokosové palmy – no dokonalá romantika!

mapOtevřít mapu v novém okně!


googlephotos
Další fotky z Key a Loy si prohlédněte zde!

Pošlete nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *