Havaj, kávový ráj

Celá Havaj a především oblast, kde jsme – tedy okolí města Kona, je světově vyhlášenou oblastí produkce kávy. Pěstuje se tu po staletí a vpodstatě každý, kdo má zahrádku, pěstuje svou vlastní kávu. Na naší banánové plantáži roste asi tisíc kávovníků, některé desítky let staré. Pro Andyho a Kazune je káva spíš zálibou, proto nám Andy domluvil návštěvu u sousedů, kteří se pěstováním, zpracováním a prodejem kávy živí.

Kávovník arabský s dozrávajícími bobyPlantáž Dakine Coffee Bean je vlastně malá rodinná firma, podobně jako plantáž, kde pracujeme my. Kávovníky rostou na svazích sopky Mauna Loa spíše na kamení, než v hlíně, ale právě lávové podloží a místní vlhké tropické podnebí jim tolik vyhovuje. Pěstuje se tu výhradně odrůda Arabica, tedy ta nejkvalitnější a nejvíce oblíbená. Právě nyní začíná období sklizně. Kávovné boby se sbírají ručně do košů ve chvíli, kdy dozrají do tmavě červené barvy. Dvě zrna jsou obalena slupkou a poté červenou kůrou, která je nasládlá a velmi chutná. Kůra se loupe na menších plantážích ruční bubnovou loupačkou, ale na plantáži Dakine mají moderní automatický stroj. Pak se několik hodin boby namočí do vody a tím se odmočí případné zbytky kůry. Pak putují vyloupaná zrna k usušení. Suší je jednoduše na půdě svého domu, občas je velkými hráběmi otočí a po dokonalém usušení putují zrnka na další loupání – z každého je ještě potřeba ručně odstranit šlupičku. Zároveň při tom zrna roztřídí podle kvality a tvaru. V tomto „zeleném“ stavu se zrna skladují a čekají na objednávky zákazníků.

Usušená kávová zrna ještě ve šlupičce  Sušírna kávových zrn s výhledem na Pacifik

Kvalitní zrna je potom nutné dokonale upražit. Úroveň pražení je ovlivněna teplotou, která se pohybuje v rozpětí od 200°C (jemné pražení – světle hnědá suchá zrna, vysoká kyselost a výrazná chuť kávy, vyšší obsah kofeinu) až po 250°C (tmavé pražení – tmavě hnědá zrna na povrchu s uvolněným olejem, nízká kyselost, jemnější chuť, nižší obsah kofeinu). Během pražení jsou zrnka neustále v pohybu, aby se pražila rovnoměrně a nepřipalovala se. Po upražení je třeba kávu zchladit, aby se proces pražení zastavil ve správném okamžiku.

Dokonalá káva!

Káva, kterou na této rodinné farmě produkují je opravdu fantastická, na pohled krásná celá zrna, jedno jako druhé, rovnoměrně upražená, bez kazů a bez slupek. Ani cena kolem 1500Kč za kilo nás neodradila a několik balíčků s námi pojede na konci měsíce domů 🙂

Nás čeká sběr kávy u nás na plantáži asi v pátek, protože už i tady ve stínu pod banánovníky jsou boby krásně červené!googlephotos
Další fotky z kávové plantáže si prohlédněte zde!

Pošlete nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *