Život v pralese

Ano, kolem nás je široko daleko jen prales. Díky rodině Lafayette je to ale „moderní prales“. No a co si pod tím máte vlastně představit?

Tatínek Andy je velice šikovný a na svém pozemku na Havaji žije už od svých dvaceti let. Postavil tu několik domů a nezdá se, že by se stavařinou končil. Právě dokončuje nový bezbariérový. Jeho současná žena Kazune je drobná Japonka a mají spolu dva osmnáctileté syny. Kaito je hodný a šikovný, pomáhá kolem farmy i tátovi ve všem možném. Jeho dvojče Shogo je bohužel od narození postižený a vyžaduje vpodstatě neustálou péči. Obdivujeme, jak se s tím celá rodina vyrovnala.

Jejich hlavní byznys je pěstování banánů a jejich zpracování. Jedná se o čistě bio organickou výrobu, tedy žádné postřiky, žádná chemie, jen a jen přírodní postupy a fungování na principu permakultury. Další plodiny, které pěstují pro obživu, jsou káva a pokalolo – což je havajsky marihuana. Ano, pěstují to celkem ve velkém, je to tu na Havaji už několik let legální, ale jak říkal Andy, pěstoval to tu každý i před legalizací. Jinak tu kolem roste spousta tropického ovoce – avokáda, papája, citrusy a další plody, které jsme nikdy předtím neviděli. To už víceméně pro vlastní spotřebu. Aby jim práce na plantáži šla snadněji zvou k sobě pomocníky, jako jsme právě my. Přijde nám to jako bezvadná možnost pro obě strany.

Tak v tomhle domečku tady v pralese bydlíme!
Tak v tomhle domečku tady v pralese bydlíme!

Protože je jejich pozemek kus cesty od civilizace na úbočí sopky Mauna Loa ve výšce 500m n.m., tak sem nevedou žádné sítě. A tak zachytávají dešťovou vodu ze střech a provozují vlastní rozvody vody po pozemku. Elektřinu obstarávají zčásti solární panely ale hlavně dieselgenerátor o výkonu 15kW, kvůli kterému musí Andy každé dva dny pro naftu. Vaří se na plynu, teplá voda zrovna tak z plynových průtokových ohřívačů. Internet sem vysílají až od dálnice, takže „moderní“ prales má wifinu. Telefonní signál tu je mizerný, ale místy je.

Pralesní vodárna s dešťovou vodou   Pralesní elektrárna - dieselgenerátor Kubota Whisperwatt

Kromě vyloženě otravných zvířátek tu je i mnoho hezkých gekonů felsuma a dneska jsme při mačetovém souboji s divočinou v kávovém sadu potkali i chameleona třírohého. Pochopili jsme, že mačeta tu je vůbec nejdůležitější nástroj pro přežití. Pak taky auta, která mají můj obdiv, že ty strašně hrbolaté a prudké cesty zvládají…

Všudypřítomný gekon Felsuma   Ahoj, já jsem chameleon třírohý

Panuje tu skvělá nálada a pohoda! Pracuje se, to jo, ale ta svoboda! Je moc horko? Dáme pauzu. Nechce se? Uděláme zítra. Navíc nám všechno trpělivě vysvětlují a popisují přírodu a zásady jejich farmaření. Skvěle si u práce popovídáme. Večer chodíme společně sledovat západy slunce. To je něco, ten famózní výhled na moře!

Obrovský a nádherný květ banánovníku   Západy slunce tu jsou nádherné každý den

mapOtevřít mapu v novém okně!googlephotos
Další fotky z okolí plantáže si prohlédněte zde!

Pošlete nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *