Vzhůru, na Velkou sestru

Jakoby Canmore vědělo, že už se nám to tu krátí, a rozloučilo se s námi nezvykle krásným dnem. Zatímco déšť přes noc smyl všechen kouř, na vršcích nasněžilo, a tak se s městečkem loučíme téměř tak, jako když jsme sem poprvé přijeli. A my jsme nezaváhali a vyrazili pokořit jeden z nejvyšších vrcholů a zároveň jednu z největších dominant okolí – horu Big Sister (2936m n.m.). S tou máme nevyřízené účty od té doby, co jsme přijeli do Kanady, a už to skoro vypadalo, že to nestihneme, ale nakonec se nám ji den před odjezdem podařilo pokořit.

Ráno nás vzbudil budíček v 5:00 a my ještě za tmy a pěkné zimy vyrazili autem s naším kamarádem Jiříkem směrem k úpatí hory. S prvním světlem jsme začali stoupat extrémně strmou cestou – na necelých 3 km se tu stoupá 1250 m výškových. Nad hranicí lesa se navíc strmá cesta mění v lezení po velmi drolivé skále a přelézání několika téměř horolezeckých úseků. Copak nahoru, to by ještě šlo, ale jak se tudy dostaneme dolů… Několikrát výstup téměř vzdáme, zvlášť poté, co Jiří sjede po zádech asi 15m po kamení, než se mu to podaří zastavit. To nás trochu vyděsí, navíc vrcholek se celou dobu koupe v mracích. Pak se ale hecneme a nahoře se nám nakonec za odměnu vyjasní. Sice se trochu klepeme zimou- nahoře je už zase sníh a rampouchy, ale výhledy na široké okolí jsou parádní. Hluboko pod námi létají helikoptéry s turisty 😀

     

Cesta dolů je podle očekávání ještě náročnější než nahoru, ale nakonec se nám podaří částečně po zadku doklouzat bez újmy až k hranici lesa. Tady se nám díky chvilkové nepozornosti podaří poplést cestu, a tak si sestup ještě okořeníme sjezdem podél potoka. Později zjišťujeme, že je to původní trasa, kterou ale před několika lety zničily povodně.

Nakonec ale pěkně zmordovaní a šťastní, že jsme dole, dorazíme ve 13:30 k autu. Celkově nám výstup i sestup trval asi 6,5 hod a shodli jsme se, že to byl jeden z nejnáročnějších výletů, které jsme tu podnikli.

mapOtevřít mapu v novém okně!googlephotos
Další fotky z lezení na Big Sister si prohlédněte zde!

Pošlete nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *