Vánoční trhy, Strasbourg

Zářící, přeplácané, vznešené, přelidněné, zabezpečené, upršené. Takové jsou Vánoční trhy v metropoli Evropy, ve Štrasburku.

Vyjeli jsme z překrásně zachumeleného Hornbergu ráno vlakem. S jedním přestupem v Offenburgu to je do Štrasburku jen hodina cesty. Tam nás přivítal déšť a zima. Nejdřív jsme šli zkontrolovat europoslance, jestli něco při pondělku dělají, ale jak budova Evropského parlamentu tak Rady Evropy vypadaly stejně ospale. Vyzkoušeli jsme pozornost vrátného, jestli proklouzneme dovnitř, ale všiml si nás a odmítl nás s tím, že dovnitř můžeme jedině pokud bysme měli s někým domluvenou schůzku. Tak příště, no.

Zahřáli jsme se v jedné z kaváren a pokračovali do centra. Chtěli jsme vidět v akci historický orloj v katedrále, který pouze jednou denně v půl jedné uspokojí fotoaparáty turistů představením apoštolů v pohybu. Jak rozmazlujeme turisty v Praze, když to mají každou hodinu. Bohužel katedrála byla při našem příchodu už uzavřena. Nato jsme zjistili, že se jedná o prohlídku z průvodcem, která začíná už o půl dvanácté. Tak asi taky příště.

Na oběd jsme si vybrali jednu z mnoha restaurací v centru. Vyzkoušeli jsme tradiční francouzsko-německou kuchyni, která, přesně podle umístění města na hranici dvou států, kombinuje kyselé zelí a klobásy s vínem a sýry. Překvapivě to jde dobře dohromady. Jak začínalo ubývat denního světla, změnilo se centrum z alsaské hrázděné tradice v bujaře nasvícený kýč. Některé zdobení vypadalo spíš jako v americkém filmu, než v tradiční Francii. Nejen světla, ale i ozdoby, všudypřítomní santové, perníčci, sáně, a bůhvícoještě… K tomu na každém náměstí  stánky se vším možným. Od figurek do betlémů, přes ruční výrobky, pečené kaštany, oříšky a pokrmy všeho druhu. Svařák nám teda moc nechutnal, na německé straně byl mnohem lepší. Asi to ani nebylo víno. Na to, že bylo pondělí bylo centrum plné turistů. A taky po uši ozbrojených vojáků, chodících ve skupinkách od dvou po čtyři. Je vidět, že bezpečnost po loňských malérech v Berlíně i jinde nechtěli letos vůbec podcenit. Při vstupu do centra tak nemohla chybět prohlídka batohů, rozepnutí bundy a pak až mohl člověk jít dál. Všechny přístupové cesty zatarasené betonovými překážkami. Ale bohužel, i to už teď bude k těmto příležitostem asi patřit.

V centru jsme bloudili i po večeři až skoro do půlnoci. V noci bez turistů mělo centrum také svoje kouzlo.

Na noc jsme byli ubytovaní u nějaké studentky přes Airbnb a opět nás to nezklamalo. Ranní vstávání na vlak nebylo moc příjemné, ale radost nám udělalo po ránu alespoň jízdné, které bylo směrem domů za třetinu. Asi mají franzouzi levnější vlaky.

 

Vánoční trhy ve Štrasburku jsou výjimečné, místní se dokonce vychloubají, že právě Štrasburk je hlavním městem Vánoc. Můžete posoudit sami podle našich fotek.

https://photos.app.goo.gl/vDUuKve4iZvF22pa2

 

 

 

Komentáře

Pošlete nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *